Nexperia USA Inc. BUK7Y59-60EX
Part No.:
BUK7Y59-60EX
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBUK7Y59-60EX.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 17A LFPAK56
Package/Case:
SC-100, SOT-669
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
59mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
7.8 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
494 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
37W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
LFPAK56, Power-SO8
1. How to order BUK7Y59-60EX on DeepFinds Electronics?
3. Are the BUK7Y59-60EX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BUK7Y59-60EX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BUK7Y59-60EX.
Image BUK7Y59-60EX BUK7Y59-60E/DMANX
Part Number BUK7Y59-60EX BUK7Y59-60E/DMANX
Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
Series TrenchMOS™ -
Package/Case SC-100, SOT-669 -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Obsolete
FET Type N-Channel -
Technology MOSFET (Metal Oxide) -
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc) -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V -
Rds On (Max) @ Id, Vgs 59mOhm @ 5A, 10V -
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.8 nC @ 10 V -
Vgs (Max) ±20V -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 494 pF @ 25 V -
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 37W (Tc) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -