Nexperia USA Inc. BUK7Y7R0-40HX
Part No.:
BUK7Y7R0-40HX
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBUK7Y7R0-40HX.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 68A LFPAK56
Package/Case:
SC-100, SOT-669
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
68A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
7mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.6V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
26 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1630 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
64W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
LFPAK56, Power-SO8
1. How to order BUK7Y7R0-40HX on DeepFinds Electronics?
3. Are the BUK7Y7R0-40HX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BUK7Y7R0-40HX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BUK7Y7R0-40HX.
Image BUK7Y7R0-40HX
Part Number BUK7Y7R0-40HX
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series -
Package/Case SC-100, SOT-669
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 68A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1630 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 64W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)