Nexperia USA Inc. BUK98180-100A/CU115
Part No.:
BUK98180-100A/CU115
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBUK98180-100A/CU115.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Bulk
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
4.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
173mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
619 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
8W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-223
1. How to order BUK98180-100A/CU115 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BUK98180-100A/CU115 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BUK98180-100A/CU115?
Image BUK98180-100A/CU115
Part Number BUK98180-100A/CU115
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series -
Package/Case TO-261-4, TO-261AA
Packaging Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 173mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 619 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 8W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)