Nexperia USA Inc. BUK9M12-60EX
Part No.:
BUK9M12-60EX
Package:
SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBUK9M12-60EX.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 54A LFPAK33
Package/Case:
SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
54A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
11mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2769 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
79W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
LFPAK33
1. How to order BUK9M12-60EX on DeepFinds Electronics?
3. Are the BUK9M12-60EX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BUK9M12-60EX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BUK9M12-60EX.
Image BUK9M12-60EX
Part Number BUK9M12-60EX
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series TrenchMOS™
Package/Case SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 54A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2769 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 79W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)