Nexperia USA Inc. BUK9M5R2-30EX
Part No.:
BUK9M5R2-30EX
Package:
SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBUK9M5R2-30EX.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 70A LFPAK33
Series:
TrenchMOS™
Package/Case:
SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.1mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
22.5 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2467 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
79W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
LFPAK33
1. How to order BUK9M5R2-30EX on DeepFinds Electronics?
3. Are the BUK9M5R2-30EX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BUK9M5R2-30EX?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BUK9M5R2-30EX.
Image BUK9M5R2-30EX
Part Number BUK9M5R2-30EX
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series TrenchMOS™
Package/Case SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.1mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22.5 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2467 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 79W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)