Nexperia USA Inc. BUK9Y19-100E,115
Part No.:
BUK9Y19-100E,115
Package:
SC-100, SOT-669
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBUK9Y19-100E,115.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 56A LFPAK56
Package/Case:
SC-100, SOT-669
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
56A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
18mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
39 nC @ 5 V
Vgs (Max):
±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5085 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
167W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package:
LFPAK56, Power-SO8
1. How to order BUK9Y19-100E,115 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BUK9Y19-100E,115 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BUK9Y19-100E,115?
Image BUK9Y19-55B,115 BUK9Y19-100E,115 BUK9Y19-55B/C2,115
Part Number BUK9Y19-55B,115 BUK9Y19-100E,115 BUK9Y19-55B/C2,115
Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
Series TrenchMOS™ TrenchMOS™ TrenchMOS™
Package/Case SC-100, SOT-669 SC-100, SOT-669 SC-100, SOT-669
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V 100 V 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 46A (Tc) 56A (Tc) 46A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V 5V -
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17.3mOhm @ 20A, 10V 18mOhm @ 15A, 10V 17.3mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA 2.1V @ 1mA 2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 5 V 39 nC @ 5 V 18 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±15V ±10V -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1992 pF @ 25 V 5085 pF @ 25 V 1992 pF @ 25 V
FET Feature - - -
Power Dissipation (Max) 85W (Tc) 167W (Tc) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ) -