Nexperia USA Inc. BUK9Y7R6-40E/DMANX
Part No.:
BUK9Y7R6-40E/DMANX
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBUK9Y7R6-40E/DMANX.pdf
Description:
MOSFET
Drain to Source Voltage (Vdss):
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
Supplier Device Package:
1. How to order BUK9Y7R6-40E/DMANX on DeepFinds Electronics?
3. Are the BUK9Y7R6-40E/DMANX price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BUK9Y7R6-40E/DMANX?
Image BUK9Y7R6-40E,115 BUK9Y7R6-40E/DMANX
Part Number BUK9Y7R6-40E,115 BUK9Y7R6-40E/DMANX
Manufacturer Nexperia USA Inc. Nexperia USA Inc.
Series - -
Package/Case SC-100, SOT-669 -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Obsolete
FET Type N-Channel -
Technology MOSFET (Metal Oxide) -
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 79A (Tc) -
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V -
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 20A, 10V -
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16.4 nC @ 5 V -
Vgs (Max) ±10V -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2403 pF @ 25 V -
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 95W (Tc) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -