WeEn Semiconductors BYQ28ED-200PLJ
Part No.:
BYQ28ED-200PLJ
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBYQ28ED-200PLJ.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 200V 10A DPAK
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DPAK
1. How to order BYQ28ED-200PLJ on DeepFinds Electronics?
3. Are the BYQ28ED-200PLJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BYQ28ED-200PLJ?
Image BYQ28ED-200,118 BYQ28ED-200PLJ
Part Number BYQ28ED-200,118 BYQ28ED-200PLJ
Manufacturer WeEn Semiconductors WeEn Semiconductors
Series - -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25 V @ 10 A 1.1 V @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 25 ns 25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 200 V 10 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)