STMicroelectronics BYT08PI-400RG
Part No.:
BYT08PI-400RG
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Insulated, TO-220AC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBYT08PI-400RG.pdf
Description:
DIODE GP 400V 8A TO220AC INS
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Insulated, TO-220AC
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
15 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AC ins
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order BYT08PI-400RG on DeepFinds Electronics?
3. Are the BYT08PI-400RG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BYT08PI-400RG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BYT08PI-400RG.
Image BYT08PI-400RG
Part Number BYT08PI-400RG
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-2 Insulated, TO-220AC
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 15 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220AC ins
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)