STMicroelectronics BYT30G-400-TR
Part No.:
BYT30G-400-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBYT30G-400-TR.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 30A D2PAK
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
35 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
1. How to order BYT30G-400-TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the BYT30G-400-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BYT30G-400-TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BYT30G-400-TR.
Image BYT30G-400-TR BYT30G-400
Part Number BYT30G-400-TR BYT30G-400
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Obsolete Obsolete
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V 400 V
Current - Average Rectified (Io) 30A 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 30 A 1.5 V @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 100 ns 100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 35 µA @ 400 V 35 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK D2PAK
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C