STMicroelectronics BYT30P-400
Part No.:
BYT30P-400
Package:
SOD-93-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBYT30P-400.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 30A SOD93-2
Package/Case:
SOD-93-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
35 µA @ 400 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
1. How to order BYT30P-400 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BYT30P-400 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BYT30P-400?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BYT30P-400.
7.How to contact us to get technical supports, such as BYT30P-400 pin diagram, BYT30P-400 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BYT30PI-400RG BYT30P-400 BYT30P-1000 BYT30PI-1000RG BYT30PI-1000
Part Number BYT30PI-400RG BYT30P-400 BYT30P-1000 BYT30PI-1000RG BYT30PI-1000
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tube Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Technology Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V 400 V 1000 V 1000 V 1000 V
Current - Average Rectified (Io) 30A 30A 30A 30A 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 30 A 1.5 V @ 30 A 1.9 V @ 30 A 1.9 V @ 30 A 1.9 V @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 100 ns 100 ns 165 ns 165 ns 165 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 35 µA @ 400 V 35 µA @ 400 V 100 µA @ 1000 V 100 µA @ 1000 V 100 µA @ 1000 V