STMicroelectronics BYT71-800
Part No.:
BYT71-800
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBYT71-800.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 800V 6A TO220AC
Package/Case:
TO-220-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io):
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 6 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 800 V
Supplier Device Package:
TO-220AC
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C
1. How to order BYT71-800 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BYT71-800 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BYT71-800?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BYT71-800.
7.How to contact us to get technical supports, such as BYT71-800 pin diagram, BYT71-800 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BYT71-800
Part Number BYT71-800
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-220-2
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 800 V
Current - Average Rectified (Io) 6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 6 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 800 V
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220AC
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C