WeEn Semiconductors BYV410X-600PQ
Part No.:
BYV410X-600PQ
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBYV410X-600PQ.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 600V 20A TO-220F
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.75 V @ 16 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)
TO-220F
1. How to order BYV410X-600PQ on DeepFinds Electronics?
3. Are the BYV410X-600PQ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BYV410X-600PQ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BYV410X-600PQ.
Image BYV410X-600,127 BYV410X-600PQ BYV410X-600/L01Q
Part Number BYV410X-600,127 BYV410X-600PQ BYV410X-600/L01Q
Technology Standard Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V 600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 20A 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.1 V @ 10 A 1.75 V @ 16 A 2.1 V @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns 55 ns 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 600 V 10 µA @ 600 V 50 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 175°C (Max) 150°C