STMicroelectronics BYW100-200RL
Part No.:
BYW100-200RL
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBYW100-200RL.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO15
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 4.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-15
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order BYW100-200RL on DeepFinds Electronics?
3. Are the BYW100-200RL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BYW100-200RL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BYW100-200RL.
Image BYW100-200RL BYW100-200
Part Number BYW100-200RL BYW100-200
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Series - -
Package/Case DO-204AC, DO-15, Axial DO-204AC, DO-15, Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Product Status Obsolete Obsolete
Technology Standard Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V
Current - Average Rectified (Io) 1.5A 1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 4.5 A 1.2 V @ 4.5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 200 V 10 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package DO-15 DO-15
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)