Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZD27C10P-M3-08
Part No.:
BZD27C10P-M3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-219AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZD27C10P-M3-08.pdf
Description:
DIODE ZENER 10V 800MW DO219AB
Manufacturer:
Series:
BZD27-M
Package/Case:
DO-219AB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
Power - Max:
800 mW
Impedance (Max) (Zzt):
4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
7 µA @ 7.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-219AB (SMF)
1. How to order BZD27C10P-M3-08 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZD27C10P-M3-08 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZD27C10P-M3-08?
Image BZD27C10P-E3-08 BZD27C10P-HE3-08 BZD27C10P-M3-08 BZD27C10P-E3-18 BZD27C10P-M3-18
Part Number BZD27C10P-E3-08 BZD27C10P-HE3-08 BZD27C10P-M3-08 BZD27C10P-E3-18 BZD27C10P-M3-18
Series BZD27C BZD27C BZD27-M BZD27C BZD27-M
Package/Case DO-219AB DO-219AB DO-219AB DO-219AB DO-219AB
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V 10 V 10 V 10 V 10 V
Tolerance - - - - -
Power - Max 800 mW 800 mW 800 mW 800 mW 800 mW
Impedance (Max) (Zzt) 4 Ohms 4 Ohms 4 Ohms 4 Ohms 4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 7 µA @ 7.5 V 7 µA @ 7.5 V 7 µA @ 7.5 V 7 µA @ 7.5 V 7 µA @ 7.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C