onsemi BZG03C15G
Part No.:
BZG03C15G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZG03C15G.pdf
Description:
DIODE ZENER 15V 1.5W SMA
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 11 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMA
1. How to order BZG03C15G on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZG03C15G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZG03C15G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZG03C15G.
7.How to contact us to get technical supports, such as BZG03C15G pin diagram, BZG03C15G datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BZG03C15G
Part Number BZG03C15G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case DO-214AC, SMA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V
Tolerance ±6%
Power - Max 1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 11 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C