Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52B2V7-HG3-08
Part No.:
BZT52B2V7-HG3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-123
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52B2V7-HG3-08.pdf
Description:
DIODE ZENER 2.7V 410MW SOD123
Manufacturer:
Series:
BZT52-G
Package/Case:
SOD-123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.7 V
Tolerance:
±1.85%
Power - Max:
410 mW
Impedance (Max) (Zzt):
83 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)