Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52B2V7-HG3_A-08
Part No.:
BZT52B2V7-HG3_A-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-123
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52B2V7-HG3_A-08.pdf
Description:
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOD123
Manufacturer:
Series:
BZT52-G
Package/Case:
SOD-123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
2.7 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
83 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order BZT52B2V7-HG3_A-08 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52B2V7-HG3_A-08 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52B2V7-HG3_A-08?
Image BZT52B2V7-E3-08 BZT52B2V7-G3-08 BZT52B2V7-E3-18 BZT52B2V7-G3-18 BZT52B2V7-HG3_A-08
Part Number BZT52B2V7-E3-08 BZT52B2V7-G3-08 BZT52B2V7-E3-18 BZT52B2V7-G3-18 BZT52B2V7-HG3_A-08
Series BZT52 BZT52-G BZT52 BZT52-G BZT52-G
Package/Case SOD-123 SOD-123 SOD-123 SOD-123 SOD-123
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.7 V 2.7 V 2.7 V 2.7 V 2.7 V
Tolerance ±2% ±2% ±2% ±2% ±2%
Power - Max 410 mW 410 mW 410 mW 410 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 83 Ohms 83 Ohms 83 Ohms 83 Ohms 83 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr - - - - 20 µA @ 1 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C 150°C (TJ)