Micro Commercial Co BZT52B5V6JS-TP
Part No.:
BZT52B5V6JS-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52B5V6JS-TP.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±1.96%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-323
1. How to order BZT52B5V6JS-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52B5V6JS-TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52B5V6JS-TP?
Image BZT52B5V6JS-TP BZT52B5V6JSHE3-TP BZT52B5V6JS-TPS01-HF
Part Number BZT52B5V6JS-TP BZT52B5V6JSHE3-TP BZT52B5V6JS-TPS01-HF
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Series - - -
Package/Case SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V 5.6 V 5.6 V
Tolerance ±1.96% ±2% ±2%
Power - Max 200 mW 200 mW 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms 40 Ohms 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)