Nexperia USA Inc. BZT52-B8V2J
Part No.:
BZT52-B8V2J
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SOD-123
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52-B8V2J.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 590MW SOD123
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±1.95%
Power - Max:
590 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TA)