Nexperia USA Inc. BZT52-C3V3X
Part No.:
BZT52-C3V3X
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SOD-123
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52-C3V3X.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.3V 350MW SOD123
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
Package/Case:
SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.3 V
Tolerance:
±6.1%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
95 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
1. How to order BZT52-C3V3X on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52-C3V3X price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52-C3V3X?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZT52-C3V3X.
Image BZT52H-C6V2,115 BZT52H-C3V3,115 BZT52H-C5V6,115 BZT52-C3V3X BZT52H-C5V1,115
Part Number BZT52H-C6V2,115 BZT52H-C3V3,115 BZT52H-C5V6,115 BZT52-C3V3X BZT52H-C5V1,115
Series BZT52H BZT52H BZT52H - BZT52H
Package/Case SOD-123F SOD-123F SOD-123F SOD-123 SOD-123F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V 3.3 V 5.6 V 3.3 V 5.1 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±6.1% ±5%
Power - Max 375 mW 375 mW 375 mW 350 mW 375 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms 95 Ohms 40 Ohms 95 Ohms 60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V 5 µA @ 1 V 1 µA @ 2 V 5 µA @ 1 V 2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA