Diodes Incorporated BZT52C13-7-F
Part No.:
BZT52C13-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SOD-123
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52C13-7-F.pdf
Description:
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
13 V
Tolerance:
±6.42%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order BZT52C13-7-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52C13-7-F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52C13-7-F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZT52C13-7-F.
Image BZT52C13-7-F BZT52C13T-7 BZT52C13S-7-F BZT52C13LP-7 BZT52C13Q-7-F
Part Number BZT52C13-7-F BZT52C13T-7 BZT52C13S-7-F BZT52C13LP-7 BZT52C13Q-7-F
Series - - - - -
Package/Case SOD-123 SC-79, SOD-523 SC-76, SOD-323 0402 (1006 Metric) SOD-123
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 13 V 13 V 13 V 13 V 13 V
Tolerance ±6.42% ±6% ±6% ±6% ±6.54%
Power - Max 500 mW 300 mW 200 mW 250 mW 370 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms 30 Ohms 30 Ohms 30 Ohms 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA