Diodes Incorporated BZT52C13S-7
Part No.:
BZT52C13S-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52C13S-7.pdf
Description:
DIODE ZENER 13V 200MW SOD323
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Product Status:
Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
13 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOD-323
1. How to order BZT52C13S-7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52C13S-7 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52C13S-7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZT52C13S-7.
Image BZT52C13S-7-F BZT52C13S-7
Part Number BZT52C13S-7-F BZT52C13S-7
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 13 V 13 V
Tolerance ±6% ±6%
Power - Max 200 mW 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C