Diodes Incorporated BZT52C15LPQ-7
Part No.:
BZT52C15LPQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Zener Diodes
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52C15LPQ-7.pdf
Description:
DIODE ZENER 15V 250MW 2DFN
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
X1-DFN1006-2
1. How to order BZT52C15LPQ-7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52C15LPQ-7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52C15LPQ-7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZT52C15LPQ-7.
Image BZT52C15LPQ-7
Part Number BZT52C15LPQ-7
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case 0402 (1006 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V
Tolerance ±6%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)