Diodes Incorporated BZT52C20-7-F
Part No.:
BZT52C20-7-F
Package:
SOD-123
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52C20-7-F.pdf
Description:
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123
Package/Case:
SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
20 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
55 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 14 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order BZT52C20-7-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52C20-7-F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52C20-7-F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZT52C20-7-F.
Image BZT52C20-7-F BZT52C20S-7-F BZT52C20-13-F BZT52C20T-7 BZT52C20LP-7
Part Number BZT52C20-7-F BZT52C20S-7-F BZT52C20-13-F BZT52C20T-7 BZT52C20LP-7
Series - - - - -
Package/Case SOD-123 SC-76, SOD-323 SOD-123 SC-79, SOD-523 0402 (1006 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V 20 V 20 V 20 V 20 V
Tolerance ±6% ±6% ±6% ±6% ±6%
Power - Max 500 mW 200 mW 370 mW 300 mW 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 55 Ohms 55 Ohms 55 Ohms 55 Ohms 55 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 14 V 100 nA @ 14 V 100 nA @ 14 V 100 nA @ 14 V 100 nA @ 14 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C