Diodes Incorporated BZT52C24SQ-7-F
Part No.:
BZT52C24SQ-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52C24SQ-7-F.pdf
Description:
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
24 V
Tolerance:
±5.83%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 16.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SOD-323
1. How to order BZT52C24SQ-7-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52C24SQ-7-F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52C24SQ-7-F?
Image BZT52C24SQ-7-F
Part Number BZT52C24SQ-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case SC-76, SOD-323
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V
Tolerance ±5.83%
Power - Max 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 16.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)