Diodes Incorporated BZT52C39S-7-F
Part No.:
BZT52C39S-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52C39S-7-F.pdf
Description:
DIODE ZENER 39V 200MW SOD323
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
39 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
130 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 27.3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-323
1. How to order BZT52C39S-7-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52C39S-7-F price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52C39S-7-F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZT52C39S-7-F.
Image BZT52C39S-7-F BZT52C39S-7 BZT52C39SQ-7-F
Part Number BZT52C39S-7-F BZT52C39S-7 BZT52C39SQ-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - * -
Package/Case SC-76, SOD-323 - SC-76, SOD-323
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 39 V - 39 V
Tolerance ±5% - ±5.13%
Power - Max 200 mW - 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 130 Ohms - 130 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 27.3 V - 100 nA @ 27.3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA - 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C - -65°C ~ 150°C (TJ)