Diodes Incorporated BZT52C3V9-7-F
Part No.:
BZT52C3V9-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SOD-123
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52C3V9-7-F.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.9V 500MW SOD123
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order BZT52C3V9-7-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52C3V9-7-F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52C3V9-7-F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZT52C3V9-7-F.
Image BZT52C3V9-7-F BZT52C3V9T-7 BZT52C3V9S-7-F BZT52C3V9LP-7 BZT52C3V9SQ-7-F
Part Number BZT52C3V9-7-F BZT52C3V9T-7 BZT52C3V9S-7-F BZT52C3V9LP-7 BZT52C3V9SQ-7-F
Series - - - - -
Package/Case SOD-123 SC-79, SOD-523 SC-76, SOD-323 0402 (1006 Metric) SC-76, SOD-323
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.9 V 3.9 V 3.9 V 3.9 V 3.9 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5.13%
Power - Max 500 mW 300 mW 200 mW 250 mW 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms 90 Ohms 90 Ohms 90 Ohms 90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 1 V 3 µA @ 1 V 3 µA @ 1 V 3 µA @ 1 V 3 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C (TJ)