Diodes Incorporated BZT52C47-7-F
Part No.:
BZT52C47-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SOD-123
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52C47-7-F.pdf
Description:
DIODE ZENER 47V 410MW SOD123
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
47 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
410 mW
Impedance (Max) (Zzt):
100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 35 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order BZT52C47-7-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52C47-7-F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52C47-7-F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZT52C47-7-F.
Image BZT52C47-7-F BZT52C47Q-7-F BZT52C47-13 BZT52C47-7
Part Number BZT52C47-7-F BZT52C47Q-7-F BZT52C47-13 BZT52C47-7
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - - - -
Package/Case SOD-123 SOD-123 SOD-123 SOD-123
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Discontinued Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 47 V 47 V 47 V 47 V
Tolerance ±6% ±6.38% ±6% ±6%
Power - Max 410 mW 370 mW 410 mW 410 mW
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms 100 Ohms 100 Ohms 100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 35 V 100 nA @ 35 V 100 nA @ 35 V 100 nA @ 35 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If - 900 mV @ 10 mA - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C