Micro Commercial Co BZT52C4V7S-TPS01
Part No.:
BZT52C4V7S-TPS01
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52C4V7S-TPS01.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD323
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.7 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOD-323
1. How to order BZT52C4V7S-TPS01 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52C4V7S-TPS01 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52C4V7S-TPS01?
Image BZT52C4V7S-TP BZT52C4V7SHE3-TP BZT52C4V7S-TPS01
Part Number BZT52C4V7S-TP BZT52C4V7SHE3-TP BZT52C4V7S-TPS01
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Series - - -
Package/Case SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Bulk
Product Status Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V 4.7 V 4.7 V
Tolerance ±6% ±5% ±5%
Power - Max 200 mW 300 mW 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms 80 Ohms 80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 2 V 3 µA @ 2 V 3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)