Diodes Incorporated BZT52C5V1TQ-7-F
Part No.:
BZT52C5V1TQ-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52C5V1TQ-7-F.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOD523
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
SOD-523
1. How to order BZT52C5V1TQ-7-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52C5V1TQ-7-F price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52C5V1TQ-7-F?
Image BZT52C5V1TQ-7-F
Part Number BZT52C5V1TQ-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Tolerance ±6%
Power - Max 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C