Micro Commercial Co BZT52C5V6-TP
Part No.:
BZT52C5V6-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-123
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52C5V6-TP.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
SOD-123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±7%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order BZT52C5V6-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52C5V6-TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52C5V6-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZT52C5V6-TP.
Image BZT52C5V6-TP BZT52C5V6S-TP BZT52C5V6HE3-TP BZT52C5V6SHE3-TP BZT52C5V6T-TP
Part Number BZT52C5V6-TP BZT52C5V6S-TP BZT52C5V6HE3-TP BZT52C5V6SHE3-TP BZT52C5V6T-TP
Series - - - - -
Package/Case SOD-123 SC-76, SOD-323 SOD-123 SC-76, SOD-323 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V 5.6 V 5.6 V 5.6 V 5.6 V
Tolerance ±7% ±7% ±7.14% ±5% ±7%
Power - Max 500 mW 200 mW 500 mW 300 mW 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms 40 Ohms 40 Ohms 40 Ohms 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V 1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA