Diodes Incorporated BZT52C9V1LPQ-7
Part No.:
BZT52C9V1LPQ-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
0402 (1006 Metric)
Description:
DIODE ZENER 9.1V 250MW 2DFN
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.1 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
X1-DFN1006-2
1. How to order BZT52C9V1LPQ-7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52C9V1LPQ-7 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52C9V1LPQ-7?
Image BZT52C9V1LPQ-7
Part Number BZT52C9V1LPQ-7
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case 0402 (1006 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V
Tolerance ±6%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)