Diodes Incorporated BZT52C9V1S-7-F-79
Part No.:
BZT52C9V1S-7-F-79
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SC-76, SOD-323
Description:
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD323
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.1 V
Tolerance:
±6.04%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOD-323
1. How to order BZT52C9V1S-7-F-79 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52C9V1S-7-F-79 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52C9V1S-7-F-79?
Image BZT52C9V1S-7-F BZT52C9V1SQ-7-F BZT52C9V1S-7 BZT52C9V1S-7-F-79
Part Number BZT52C9V1S-7-F BZT52C9V1SQ-7-F BZT52C9V1S-7 BZT52C9V1S-7-F-79
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - - - -
Package/Case SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323 SC-76, SOD-323
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Discontinued Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V 9.1 V 9.1 V 9.1 V
Tolerance ±6% ±6.04% ±6% ±6.04%
Power - Max 200 mW 200 mW 200 mW 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 6 V 200 nA @ 6 V 200 nA @ 6 V 200 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C (TJ)