Diodes Incorporated BZT52C9V1T-7
Part No.:
BZT52C9V1T-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52C9V1T-7.pdf
Description:
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOD523
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.1 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
SOD-523
1. How to order BZT52C9V1T-7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52C9V1T-7 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52C9V1T-7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZT52C9V1T-7.
Image BZT52C9V1T-7 BZT52C9V1TQ-7-F
Part Number BZT52C9V1T-7 BZT52C9V1TQ-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V 9.1 V
Tolerance ±6% ±6.04%
Power - Max 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 6 V 500 nA @ 6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C (TJ)