Nexperia USA Inc. BZT52H-C15,115
Part No.:
BZT52H-C15,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-123F
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52H-C15,115.pdf
Description:
DIODE ZENER 15V 375MW SOD123F
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZT52H
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
375 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order BZT52H-C15,115 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT52H-C15,115 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT52H-C15,115?
Image BZT52H-C6V2,115 BZT52H-C3V3,115 BZT52H-C5V6,115 BZT52H-C5V1,115 BZT52H-C15,115
Part Number BZT52H-C6V2,115 BZT52H-C3V3,115 BZT52H-C5V6,115 BZT52H-C5V1,115 BZT52H-C15,115
Series BZT52H BZT52H BZT52H BZT52H BZT52H
Package/Case SOD-123F SOD-123F SOD-123F SOD-123F SOD-123F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V 3.3 V 5.6 V 5.1 V 15 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 375 mW 375 mW 375 mW 375 mW 375 mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms 95 Ohms 40 Ohms 60 Ohms 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V 5 µA @ 1 V 1 µA @ 2 V 2 µA @ 2 V 50 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA