NXP Semiconductors BZT52H-C7V5,115
Part No.:
BZT52H-C7V5,115
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Package:
SOD-123F
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT52H-C7V5,115.pdf
Description:
DIODE ZENER 7.5V 375MW SOD123F
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Bulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
375 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TA)