Diodes Incorporated BZT585B3V9TQ-13
Part No.:
BZT585B3V9TQ-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZT585B3V9TQ-13.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOD523
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
350 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-523
1. How to order BZT585B3V9TQ-13 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZT585B3V9TQ-13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZT585B3V9TQ-13?
Image BZT585B3V9TQ-13 BZT585B3V9TQ-7
Part Number BZT585B3V9TQ-13 BZT585B3V9TQ-7
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.9 V 3.9 V
Tolerance ±2% ±2%
Power - Max 350 mW 350 mW
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms 90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 1 V 3 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA 1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)