Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX55B7V5-TAP
Part No.:
BZX55B7V5-TAP
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX55B7V5-TAP.pdf
Description:
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO204AH
Manufacturer:
Series:
BZX55
Package/Case:
DO-204AH, DO-35, Axial
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AH (DO-35)
1. How to order BZX55B7V5-TAP on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX55B7V5-TAP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX55B7V5-TAP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX55B7V5-TAP.
Image BZX55B7V5-TAP BZX55B7V5-TR
Part Number BZX55B7V5-TAP BZX55B7V5-TR
Series BZX55 BZX55
Package/Case DO-204AH, DO-35, Axial DO-204AH, DO-35, Axial
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 7.5 V 7.5 V
Tolerance ±2% ±2%
Power - Max 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms 7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 5 V 100 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C