Nexperia USA Inc. BZX8450-C20VL
Part No.:
BZX8450-C20VL
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX8450-C20VL.pdf
Description:
DIODE ZENER 20V 250MW TO236AB
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZX8450
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
20 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
55 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 15.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)