Nexperia USA Inc. BZX8450-C3V9-QR
Part No.:
BZX8450-C3V9-QR
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX8450-C3V9-QR.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.9V 250MW TO236AB
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZX8450-Q
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.9 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
95 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
TO-236AB
1. How to order BZX8450-C3V9-QR on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX8450-C3V9-QR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX8450-C3V9-QR?
Image BZX8450-C2V0R BZX8450-C1V8R BZX8450-C3V9-QR BZX8450-C5V1-QR BZX8450-C1V8-QR
Part Number BZX8450-C2V0R BZX8450-C1V8R BZX8450-C3V9-QR BZX8450-C5V1-QR BZX8450-C1V8-QR
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2 V 1.8 V 3.9 V 5.1 V 1.8 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 250 mW 250 mW 250 mW 250 mW 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms 100 Ohms 95 Ohms 60 Ohms 100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 7 µA @ 1 V 7.5 µA @ 1 V 5 µA @ 2 V 5 µA @ 3 V 7.5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TA) -55°C ~ 150°C (TA) -55°C ~ 150°C (TA)