Nexperia USA Inc. BZX8450-C27R
Part No.:
BZX8450-C27R
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX8450-C27R.pdf
Description:
DIODE ZENER 27V 250MW TO236AB
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Product Status:
Discontinued
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
27 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 20.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)