Nexperia USA Inc. BZX8450-C68VL
Part No.:
BZX8450-C68VL
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX8450-C68VL.pdf
Description:
DIODE ZENER 68V 250MW TO236AB
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZX8450
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
68 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
240 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 47.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)