Nexperia USA Inc. BZX84-B10,215
Part No.:
BZX84-B10,215
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84-B10,215.pdf
Description:
DIODE ZENER 10V 250MW TO236AB
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZX84
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C