Nexperia USA Inc. BZX84-C10,215
Part No.:
BZX84-C10,215
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84-C10,215.pdf
Description:
DIODE ZENER 10V 250MW TO236AB
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Series:
BZX84
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-236AB
1. How to order BZX84-C10,215 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84-C10,215 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84-C10,215?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84-C10,215.
Image BZX84-C12,215 BZX84-C33,215 BZX84-C10,215 BZX84-C15,215 BZX84-C16,215
Part Number BZX84-C12,215 BZX84-C33,215 BZX84-C10,215 BZX84-C15,215 BZX84-C16,215
Series BZX84 BZX84 BZX84 BZX84 BZX84
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V 33 V 10 V 15 V 16 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 250 mW 250 mW 250 mW 250 mW 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms 80 Ohms 20 Ohms 30 Ohms 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V 50 nA @ 23.1 V 200 nA @ 7 V 50 nA @ 10.5 V 50 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C