Rohm Semiconductor BZX84B12VLFHT116
Part No.:
BZX84B12VLFHT116
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84B12VLFHT116.pdf
Description:
DIODE ZENER 12V 250MW SSD3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±1.67%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SSD3
1. How to order BZX84B12VLFHT116 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84B12VLFHT116 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84B12VLFHT116?
Image BZX84B12VLFHT116
Part Number BZX84B12VLFHT116
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
Tolerance ±1.67%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V
Operating Temperature 150°C (TJ)