Diodes Incorporated BZX84B15-7-F
Part No.:
BZX84B15-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84B15-7-F.pdf
Description:
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84B15-7-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84B15-7-F price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84B15-7-F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZX84B15-7-F.
Image BZX84B15-7-F BZX84B15Q-7-F
Part Number BZX84B15-7-F BZX84B15Q-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series - -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V 15 V
Tolerance ±2% ±2%
Power - Max 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 10.5 V 100 nA @ 10.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C (TJ)