Rohm Semiconductor BZX84B24VLYT116
Part No.:
BZX84B24VLYT116
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84B24VLYT116.pdf
Description:
DIODE ZENER 24V 250MW SOT23
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
24 V
Tolerance:
±2.08%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 17 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SOT-23
1. How to order BZX84B24VLYT116 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84B24VLYT116 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84B24VLYT116?
Image BZX84B24VLYT116
Part Number BZX84B24VLYT116
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V
Tolerance ±2.08%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 17 V
Operating Temperature 150°C (TJ)