Diodes Incorporated BZX84B3V3Q-7-F
Part No.:
BZX84B3V3Q-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84B3V3Q-7-F.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
3.3 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
95 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84B3V3Q-7-F on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84B3V3Q-7-F price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84B3V3Q-7-F?
Image BZX84B3V3Q-7-F
Part Number BZX84B3V3Q-7-F
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.3 V
Tolerance ±2%
Power - Max 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 95 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)