Rohm Semiconductor BZX84B5V1LT116
Part No.:
BZX84B5V1LT116
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsBZX84B5V1LT116.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 250MW SSD3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±1.96%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SSD3
1. How to order BZX84B5V1LT116 on DeepFinds Electronics?
3. Are the BZX84B5V1LT116 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84B5V1LT116?
Image BZX84B5V1LT116
Part Number BZX84B5V1LT116
Manufacturer Rohm Semiconductor
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Tolerance ±1.96%
Power - Max 250 mW
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V
Operating Temperature 150°C (TJ)